У львівському музеї, який раніше був монастирем, відновлюють унікальні приміщення XIV століття

У львівському музеї, який раніше був монастирем, відновлюють унікальні приміщення XIV століття

У Львівському музеї історії релігії розпочався новий етап реставрації експозиційних залів, які раніше були частиною монастиря отців домініканців.

Роботи фінансує польський уряд у межах проєкту Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка». Завершити реставрацію планують до кінця 2025 року, повідомила Львівська обласна рада.

Директор музею Орест Малиць розповідає, що співпраця з «Полонікою» стартувала у 2021 році з реставрації монастирської трапезної, яка тривала понад 2,5 роки і коштувала польським партнерам близько 4 мільйонів гривень. У 2024 році, після завершення першого проєкту, музейники показали керівництву інституту колишню домініканську галерею з розписами над входом, які почали досліджувати.

Реставрацією керують виключно польські фахівці. Пошук і відновлення поліхромних стінописів у залах очолює Павел Болінський, який працював і над реставрацією трапезної. Львівська команда реставраторів під його керівництвом разом із Лесею Гануляк наразі розчищають і відкривають унікальні стінописи, деталі яких і дату створення будуть встановлені найближчим часом.

За словами Ореста Малиця, ця частина монастиря, де проходять роботи, може датуватися другою половиною XIV століття. Вважається, що зал і стіна, які досліджують реставратори, були передані домініканцям князем Опольським близько 1370 року. За гіпотезою дослідників, ці приміщення могли слугувати осідком посольств чи господарським двором при Романовичах, адже аналогічні колонні зали того часу зустрічаються також у Німеччині та Іспанії.

Крім відкриття та укріплення стінописів у 2025 році, у музеї планують дослідити наявність розписів і в інших старовинних приміщеннях.

Читайте також: Наживались на війні: У Львові на закупівлі генераторів для військової частини розікрали 18 мільйонів гривень