3.6 C
Lviv
Понеділок, 9 Березня, 2026

Досвід Львівщини: легалізація та кооперація крафту — шлях до економічної сили регіону

Эксклюзив

Крафтовий сектор Львівщини поступово стає повноцінною частиною регіональної економіки. Область вибудувала модель підтримки, що поєднує фінансові інструменти, кооперацію, розвиток громад і просування локальних брендів.

Як крафт став економічною силою регіону — у розмові з директоркою департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Людмилою Гончаренко.

Пані Людмило, Львівщину називають одним із лідерів у розвитку крафтового виробництва. Розвиток цього напряму — стратегія області чи результат ініціативи від самих виробників?

Людмила Гончаренко: Львівський крафт розвивається завдяки синергії активних виробників і системній підтримці з боку області. Це діалог. Ми запитували в них, з якими проблемами вони стикаються, чого їм бракує для розвитку. На основі цього поступово вибудували систему підтримки, яка поєднує фінансові інструменти, навчання, консультації та промоцію продукції.

Історично наше сільське господарство базувалося на сімейних традиціях: люди вирощували та переробляли власну продукцію, утримували тварин, передавали знання з покоління в покоління. З часом це переросло у сучасні сімейні фермерські господарства і малі виробництва, які сьогодні формують основу крафтового сектору.

Для багатьох мешканців області — це можливість працювати вдома, створювати сімейний бізнес і мати стабільний дохід у своїй громаді. Додатковим поштовхом став розвиток туризму — попит на локальні сири, мед, м’ясні вироби, випічку постійно зростає, адже люди шукають автентичні смаки й живі історії, пов’язані з продуктом.

Яка сьогодні кількість крафтових виробників функціонує у регіоні, і як ця цифра змінилася за останні роки?

Людмила Гончаренко: Сьогодні на Львівщині понад 100 крафтових виробників. І що важливо, сектор зростає навіть під час війни. З’являються нові сімейні бізнеси, масштабуються наявні виробництва, зокрема релоковані.

Наприклад, компанія «Снек Трейд Юей», яка у 2022 році релокувалася на Львівщину, не лише відновила роботу, а й запустила нову лінійку продукції — домашні грінки з різноманітними смаками, вийшла у великі торговельні мережі та експортує продукцію до країн ЄС та Ізраїлю. Частка експорту становить близько 36% від обсягів виробництва.

Останні новини