Король Чарльз ІІІ виступив із посланням на підтримку України

Король Чарльз ІІІ виступив із посланням на підтримку України

Король Великої Британії Чарльз ІІІ виступив із рішучим посланням на підтримку України, відзначивши другу річницю вторгнення Росії. Він сказав про "невимовну агресію", з якою зіткнулися українці після того, що він назвав "неспровокованим нападом на їхню землю", повідомляє в суботу BBC.

Незвично пряме послання, схоже, є закликом до продовження міжнародної допомоги Україні. Король привітав постійну підтримку з боку Великої Британії та її союзників.

У той час, коли виникли деякі сумніви з приводу фінансової та військової допомоги Україні, особливо з боку деяких політиків у США, король Чарльз високо оцінив міжнародну підтримку України в момент "великих страждань і потреби".

Чарльз розповів про військову підготовку, яку проходять українські солдати у Великій Британії, і високо оцінив зусилля президента країни Зеленського.

У той час як війна триває вже третій рік, король не приховував своїх симпатій, вітаючи "рішучість і силу українського народу".

"Не дивлячись на величезні поневіряння і біль, яких їм завдають, українці продовжують проявляти героїзм, з яким їх так тісно пов'язує світ. Це справжня доблесть перед обличчям невимовної агресії", — йдеться в заяві короля.

Війна в Україні була близька серцю короля. На ранніх стадіях конфлікту він здійснив несподіваний візит, щоб зустрітися з українськими біженцями, які втекли через кордон до Румунії. Він відвідав українську громаду у Великій Британії, а під час державного візиту до Франції торік король заявив у Сенаті про важливість перемоги України над "жахливим" вторгненням Росії, щоб "наші заповітні свободи восторжествували".

Це незвично для короля — так однозначно висловлюватися про міжнародний конфлікт, і його коментарі відображають силу його почуттів.

Це останнє особисте втручання в ситуацію в Україні відбувається в той час, коли король проходить курс лікування від раку. Він відмовився від участі в публічних заходах, але продовжує працювати як глава держави.

Заява короля, яка мала бути зроблена після консультацій з міністрами, прослідувала за оголошенням Великої Британії про введення нових санкцій проти Росії.

Американські військові збили ракету, запущену в Аденській затоці

Американські військові збили ракету, запущену в Аденській затоці

Центральне командування США (CENTCOM) повідомило, що американський корабель USS Mason (DDG 87) у суботу збив одну протикорабельну балістичну ракету, запущену в Аденську затоку з території Ємену, контрольованої єменськими хуситами, яка, імовірно, була націлена на паливний танкер, повідомляє в суботу агентство Reuters.

Ні корабель USS Mason, ні танкер MV Torm Thor під прапором США не зазнали ушкоджень, ніхто не постраждав, ідеться в заяві CENTCOM.

Як повідомлялося раніше, хусити в четвер пообіцяли посилити атаки на судна в регіоні Червоного моря та Аденської затоки.

Україна планує отримати EUR16 млрд бюджетної підтримки ЄС у 2024 р. — міністр фінансів

Україна планує отримати EUR16 млрд бюджетної підтримки ЄС у 2024 р. - міністр фінансів

Україна 2024 року розраховує отримати EUR16 млрд ($17,34 млрд за поточним курсом) бюджетної підтримки від Європейського Союзу в рамках програми Ukraine Facility за загального планованого обсягу зовнішнього фінансування, закладеного в держбюджеті, $37 млрд, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.

"Цього року ми плануємо отримати EUR16 млрд (на фінансування дефіциту держбюджету) і, крім того, передбачено EUR2 млрд — це інвестиційні кошти, які спрямовуються на капітальні інвестиції", — сказав він в ефірі національного телемарафону в суботу.

Раніше Марченко говорив, що Україна розраховує отримати 2024 року від ЄС до бюджету EUR18 млрд у рамках Ukraine Facility сумарним обсягом EUR50 млрд на 2024-2027 роки.

Нинішній план, як уточнив міністр фінансів, передбачає виділення на фінансування держбюджету ще EUR12 млрд у 2025 році.

Згідно зі схваленою ЄС структурою Ukraine Facility, з EUR50 млрд на макрофінансову підтримку України передбачено EUR33 млрд кредитів, тоді як решта EUR17 млрд — це гранти на відновлення, інвестиції та технічну допомогу,

Марченко визнав, що в січні-лютому за відсутності достатньої зовнішньої фінансової допомоги бюджет зазнає проблем із фінансуванням видатків, які поки що не відчувають громадяни.

Водночас, за його словами, у березні очікуються перші EUR4,5 млрд від ЄС, $1,5 млрд позики на розвиток (DPL) Світового банку, а також до $900 млн четвертого траншу від МВФ за програмою EFF.

"Думаю, що безболісно можемо пройти перше півріччя, тому що є вже чіткі розрахунки на європейську допомогу", — сказав міністр фінансів.

Він вважає, що необхідні рішення США про підтримку України буде ухвалено, і сумарно бюджетний план зовнішнього фінансування в $37 млрд буде виконано.

"Ми отримали всі необхідні запевнення адміністрації (США), що рішення будуть прийняті. Якщо будуть складнощі, будемо звертатися до країн, які дали запевнення щодо програми МВФ, і говорити з ними щодо збільшення їхнього пакету, їхньої частини збільшення допомоги Україні", — зазначив Марченко.

Він нагадав, що, як і раніше, зовнішня підтримка забезпечує 50% витрат держбюджету, тоді як внутрішні доходи і запозичення — інші 50%, які йдуть на військові потреби.

Міністр фінансів ухилився від відповіді на пряме запитання, чи є можливість профінансувати збільшення виплат солдатам на першій лінії до 200 тис. грн, про що йшлося цього тижня після зустрічі президента Володимира Зеленського з фракцією "Слуга народу".

"Ми завжди шукаємо можливості: у 2022 році кілька разів збільшували бюджет, у 2023 тричі збільшували. Це залежить від внутрішніх можливостей для реалізації цих планів. Робимо все можливе, щоб ці кошти в нас були. Тому всі видатки, які вимагатимуть наші військові, ми будемо шукати", — сказав Марченко.

Глава Мінфіну нагадав, що 2022 року зовнішнє фінансування становило $31 млрд, а 2023 року воно зросло до $42 млрд.

Не тільки Чехія опікується пошуком снарядів в інших країнах для України, такі історії відбуваються щотижня

Не тільки Чехія опікується пошуком снарядів в інших країнах для України, такі історії відбуваються щотижня

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи заяву чеського лідера Петра Павела про те, що Чехія знайшла за кордоном артилерійські снаряди, які могла б доставити українцям за наявності фінансування, заявив, що "такі історії відбуваються щотижня".

"Президент Чехії просто публічно про це сказав, і склалося враження, що одна Чехія цим займається. Ми дуже вдячні чеським друзям, вони проводять дуже велику роботу. Але такі історії, як те, що озвучив президент Чехії, насправді відбуваються щотижня. Тільки в мене в Мюнхені було дві розмови з главами МЗС країн "Х" (ікс) про те, що вони куплять певні обсяги артилерійських снарядів у країнах "Y" (ігрек), — сказав Кулеба в інтерв'ю, яке транслювалося в ефірі телемарафону "Єдині новини" в суботу.

Міністр наголосив, що така робота щодо снарядів ведеться в щоденному режимі.

"Сьогодні я говорив із одним нашим послом, давав йому доручення прискорити постачання артснарядів з однієї країни, про яку ми не говоримо вголос, тому що офіційно вона нам нічого не постачає", — зазначив Кулеба.

Раніше президент Чехії Петр Павел заявив, що його країна шукає боєприпаси та озброєння для якнайшвидшого постачання Україні по всьому світу, зокрема, є можливість постачання 500 тис. снарядів калібру 155 мм і 300 тис. снарядів калібру 122 мм із третіх країн протягом тижнів у разі отримання необхідного фінансування.

Пізніше в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква повідомив, що фінансування для реалізації пропозиції президента Чехії Петра Павела про постачання в Україну 800 тис. артснарядів буде знайдено.

Велика Британія надасть Україні £8,5 млн на гумдопомогу Руху Червоного Хреста та Українському гуманітарному фонду

Велика Британія надасть Україні £8,5 млн на гумдопомогу Руху Червоного Хреста та Українському гуманітарному фонду

Велика Британія надасть Україні 8,5 млн фунтів стерлінгів ($10,78 млн) на гуманітарну допомогу Руху Червоного Хреста та Українському гуманітарному фонду, повідомила пресслужба уряду Великої Британії.

"Через два роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Велика Британія пообіцяла виділити 8,5 мільйона фунтів стерлінгів на гуманітарне фінансування Руху Червоного Хреста та Українського гуманітарного фонду", — йдеться в повідомленні на сайті уряду Великої Британії в суботу.

Як зазначається, додаткове фінансування посилить постійну підтримку Лондона, а також роботу Руху Червоного Хреста та Українського гуманітарного фонду. У повідомленні констатується, що у 2024 році "гуманітарної допомоги потребують понад 14,6 мільйона осіб — близько 40% населення України. Мільйони зараз залишаються без даху над головою, не мають належного доступу до води, їжі та електропостачання".

Пресслужба уряду Великої Британії уточнює, що понад 6 млн фунтів стерлінгів ($7,61 млн) буде спрямовано на підтримку нейтральної та неупередженої роботи Червоного хреста, посилення наявних проєктів із реагування на надзвичайні ситуації та підтримку найуразливіших верств населення в Україні". Ще 2,5 млн фунтів стерлінгів ($3,17 млн) піде на фінансування Українського гуманітарного фонду, що входить до складу Управління ООН з координації гуманітарних питань.

"Фінансування Великої Британії підтримує поточні заходи реагування на надзвичайні ситуації, заходи із забезпечення готовності та доставку допомоги в прифронтових районах, де місцеві громади найбільше постраждали від нещодавніх атак", — зазначено в повідомленні.

"Українці мужньо захищають свою землю від жорстокого вторгнення Росії, але останні два роки війни справили трагічний вплив на мільйони людей по всій Україні. Сім'ї були розлучені, міста і села зруйновані, а життєво важлива цивільна інфраструктура знищена. Велика Британія підтримує Україну і прагне підтримувати найбільш вразливих українців, які переживають жахи цієї війни", — заявив міністр закордонних справ Девід Кемерон, висловлювання якого наведено в повідомленні.

Кулеба: ЄС до кінця березня планує поставити Україні майже 170 тис. артилерійських снарядів, працює над подальшим збільшенням обсягу поставок

Кулеба: ЄС до кінця березня планує поставити Україні майже 170 тис. артилерійських снарядів, працює над подальшим збільшенням обсягу поставок

Європейський Союз (ЄС) до кінця березня планує поставити Україні майже 170 тис. артилерійських снарядів і працює над подальшим збільшенням обсягу поставок, повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"ЄС ухвалив історичні рішення щодо надання зброї Україні, запровадження санкцій проти Росії, початку переговорів про вступ України до ЄС та підтримки Формули миру президента України Володимира Зеленського. Попереду ще багато поліпшень і рішень, і ми працюємо разом, щоб забезпечити їхнє якнайшвидше ухвалення", — написав він у соціальній мережі Х у суботу.

Як зазначив Кулеба, "артилерійські снаряди — абсолютний пріоритет на цей момент. До кінця березня ЄС планує поставити Україні майже 170 000 снарядів і працює над подальшим збільшенням обсягу поставок".

Він також наголосив, що під час сьогоднішньої телефонної розмови Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель "підтвердив цілковиту солідарність ЄС з Україною. Я подякував йому за особисте керівництво та підтримку протягом останніх двох років".

У війні проти України РФ зазнавала однієї стратегічної поразки за іншою — прем’єр Бельгії

У війні проти України РФ зазнавала однієї стратегічної поразки за іншою - прем'єр Бельгії

Війна Росії проти України багато чого змінила в Україні та в усьому світі, РФ зазнавала однієї стратегічної поразки за одною, сказав прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо під час меморіальної церемонії в Гостомелі з нагоди другої річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну.

"Росіяни намагалися створити в Гостомелі плацдарм…, але вони зазнали поразки. Російська поразка в Гостомелі була початком кінця російської спроби захопити Київ", — сказав він.

"Війна Росії проти України багато чого змінила в Україні та в усьому світі. Росія зазнавала однієї стратегічної поразки за іншою. НАТО збільшило свою ефективність і знову стало центром колективної безпеки в Європі… Російський флот знищений. Російська зброя виявилася такою, яка не може протистояти західній", — зазначив прем'єр Бельгії.

За його словами, всього цього не було б, якби не відбулися такі важливі битви, як тут, у Гостомелі, які дали змогу Україні продовжувати боротьбу.

За добу на півдні внаслідок обстрілів поранено трьох людей, пошкоджено понад 10 багатоповерхівок

За добу на півдні внаслідок обстрілів поранено трьох людей, пошкоджено понад 10 багатоповерхівок

Російські окупанти продовжують завдавати ракетних ударів, а також проводити артилерійські обстріли та атакувати із застосуванням дронів населені пункти півдня, повідомляє командування Сил оборони півдня України.

"Внаслідок злочинних дій ворога під час артилерійських обстрілів поранено 3 цивільних особи. Пошкоджено понад десяток багатоповерхівок, понад три десятки приватних будинків, 4 адміністративні будівлі, навчальний заклад, трансформаторну підстанцію, господарські будівлі, кілька магазинів, гаражі, газопровід та понад десяток цивільних автомобілів", — зазначено в повідомленні.

Протягом бойової доби (з 7:00 до 7:00) ворог завдав ракетного удару по Миколаївській області. Обійшлося без втрат і руйнувань. Також, не припиняючи терор населення прифронтових територій Херсонської області, ворог застосував 35 FPV-дронів, 9 ударних БпЛА "Ланцет" і скинув із БпЛА різних модифікацій 6 осколкових боєприпасів.

Унаслідок скидання розривних боєприпасів поранено цивільну особу.

Крім того, окупанти 7 разів обстріляли з артилерії Херсон. Також під ворожими обстрілами опинилися Велетенське, Станіслав, Тягинка та Новотягинка, Кизоміс, Зміївка, Придніпровське, Інгулець, Осокорівка та Антонівка в Херсонській області, Очаківська та Куцурурубська громади на Миколаївщині.

Мінкультури України та ЮНЕСКО проведуть тренінги для військового персоналу та цивільних щодо захисту культурних цінностей під час війни

Міністерство культури та інформаційної політики України і ЮНЕСКО проведуть тренінги для військового персоналу і цивільних щодо захисту культурних цінностей під час війни.

"Команди ЮНЕСКО та МКІП обговорили питання співробітництва у сфері культури та культурної спадщини. Сторони обговорили підготовку тренінгів для військових і персоналу, задіяного в процесах захисту культурних цінностей під час війни, перспективи створення спеціалізованого підрозділу зі збереження культурних цінностей у лавах Збройних сил України та важливість дотримання норм міжнародного гуманітарного права", — ідеться в повідомленні пресслужби міністерства.

Зазначається, що тренінги підготовки військового персоналу з охорони культурних цінностей під час війни базуватимуться на нормах Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року та двох протоколах до неї (1954 і 1999 років), а також інших Конвенціях ЮНЕСКО, стороною яких є Україна.

До тренінгів будуть залучені фахівці міністерств культури та інформаційної політики, внутрішніх справ, юстиції та оборони, Офісу Генерального прокурора, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки України.

"Сподіваюся, що такий вишкіл із цивільними та військовими дасть змогу створити дорожню карту щодо захисту українських цінностей, особливо в зонах бойових дій. Це не лише формування навичок. Так ми зможемо побачити, що нам потрібно змінювати в наявній системі, чи потрібна якась додаткова координація", — сказала представниця ЮНЕСКО в Україні К'яра Децці Бардескі.

У Херсонській області через обстріли за добу поранено чотири людини

У Херсонській області через обстріли за добу поранено чотири людини

У Херсонській області через російські обстріли за минулу добу поранено 4 особи, є влучання в житлові квартали, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін станом на 06.00 суботи.

"За минулу добу противник здійснив 20 обстрілів населених пунктів Херсонщини. Під обстрілами опинилися Новотягинка, Тягинка, Придніпровське, Кізомис, Зміївка, Інгулець, Велетенське, Станіслав, Осокорівка та Антонівка. Місто Херсон ворог атакував 7 разів", — написав він у телеграм-каналі.

"Через російську агресію 4 людини отримали поранення", — наголосив Прокудін.

За даними ОВА, російські військові влучили в житлові квартали населених пунктів області.