Ще зовсім недавно їх вважали «їжею бідняків» або навіть бур’янами, а сьогодні ж місцеві листові овочі Кенії, під загальною назвою кієньєджі, перетворюються на справжній гастрономічний скарб. Їх подають у ресторанах, купують на ринках і цінують за смак, користь і органічність.
Серед найпопулярніших — манаґу (африканська нічниця), мренда (jute mallow) і терере (амарант). Їх люблять не лише за глибокий смак, а й за користь: вони допомагають очищувати організм, зміцнюють імунітет і сприяють зниженню ваги. Крім того, деякі з них містять білок, що робить їх чудовим джерелом поживних речовин для вегетаріанців, пише BBC.
Професорка садівництва Мері Абукутса-Онянго пояснює: «Ці овочі мають більше мінералів, вітамінів A і C, ніж звичні культури на кшталт сукумавікі. До того ж, вони багаті на антиоксиданти».
Наприклад, 100 г мренди містить більше поживних речовин, ніж така ж кількість капусти. І це — науково підтверджено.
Попри величезне поширення інтродукованих культур, таких як капуста, кейл і шпинат, саме кієньєджі сьогодні повертає собі популярність. За останнє десятиліття виробництво місцевих овочів подвоїлось. У 2023 році фермери зібрали понад 300 000 тонн традиційних культур. На ринках Кенії місцеві овочі вже стали лідерами продажів. Найчастіше просять манаґу, терере та канзіру
У 2021 році ЮНЕСКО відзначило Кенію за зусилля зі збереження нематеріальної кулінарної спадщини, включно з традиційними овочами.