Аграрії просять уряд відновити дозвіл на ввезення аміачних добрив в Україну

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) звернулася до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та профільних міністерств із проханням терміново переглянути рішення про заборону ввезення до територіальних вод і портів України добрив на основі аміаку.

Відповідне рішення, ухвалене Командуванням Військово-Морських Сил ЗСУ, стосується, зокрема, аміачної селітри, безводного аміаку, аміачних розчинів та інших сумішей на основі аміаку, повідомляє УКАБ у Facebook.

Експерти зазначають, що обсяг ринку азотних добрив в Україні щороку перевищує 3 млн т, а морська логістика є ключовою для забезпечення стабільності постачань. Лише за перше півріччя 2025 року через морські порти було імпортовано 92 тис. т аміачної селітри — майже половину від загального імпорту цього добрива (189,5 тис. т).

Тому, як пояснюють в УКАБ, навіть часткове обмеження імпорту таких добрив призводить до дефіциту, підвищення цін для агровиробників і зменшення доступності продукції в пікові періоди.

«Особливе занепокоєння викликає те, що відповідне рішення було ухвалене без участі Ради національної безпеки і оборони України, без належного аналізу ризиків та попередніх консультацій із профільними галузевими асоціаціями. Водночас відсутні чіткі та відкриті обґрунтування, чому така заборона поширюється лише на морські порти, тоді як залізничне транспортування та зберігання зазначених речовин на відкритих складах не обмежується», — зазначається у зверненні.

Фахівці наголошують, що азотні добрива, зокрема аміачна селітра, є критично важливими для збереження врожайності сільськогосподарських культур. З огляду на проблеми з постачанням газу для вітчизняних виробників селітри, що почались з лютого 2025 року через обстріли інфраструктури, українські аграрії значною мірою залежать від імпорту.

«Будь-які штучні бар’єри у цьому процесі несуть суттєві ризики для всього агропромислового комплексу та можуть призвести до здорожчання добрив до 20%, що суттєво відобразиться на собівартості агровиробництва», — пояснюють вони.

УКАБ підкреслює, що агросектор є стратегічною галуззю, яка у 2024 році забезпечила понад $24,5 млрд валютної виручки, а його стабільність є питанням не лише економіки, а й національної продовольчої безпеки. У цьому контексті члени асоціації категорично не погоджуються з ухваленим рішенням, оскільки воно несе вкрай негативні наслідки для функціонування аграрної галузі України.

«З огляду на вищевикладене, УКАБ закликає уряд України вжити заходів для врегулювання ситуації та готовий долучитися до напрацювання збалансованого рішення, яке врахує потреби як безпеки, так і аграрного виробництва», — резюмується у повідомленні.